Start Hardware Intel Core i7
Uwaga
  • Deklaracja prywatności

    Ta strona internetowa wykorzystuje cookies w celu zarządzania uwierzytelnianiem, nawigacją, oraz innymi funkcjami. Korzystając z naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo, że możemy umieścić te typy plików cookie na Waszym urządzeniu.

Intel Core i7

Intel_Core_i7_logo_01Intel Core i7 to rynkowa nazwa najnowszych procesorów w ofercie Intela, procesorów bazujących na nowej architekturze i współpracujących z nową podstawką - LGA1366. Procesor o kodowej nazwie Nehalem to następca produkowanych obecnie układów Intel Core 2 Duo i Intel Core 2 Quad z rdzeniem Penryn.


Core i7 został po raz pierwszy publicznie zaprezentowany w Szanghaju w kwietniu bieżącego roku na poprzedniej edycji konferencji Intel Developer Forum. Informowaliśmy was o tym w artykule "Intel odkrywa karty - powrót HT, wbudowana grafika i koniec FSB". Wówczas to, Intel zademonstrował komputery z pierwszymi działającymi egzemplarzami tych procesorów - kości te pracowały z częstotliwością 3,2 GHz.
Nehalem zaprojektowany został w zupełnie nowej architekturze.
intel_i7_bigIntel nazywa ją czwartą generacją architektury Core. Jej podstawę stanowi modułowa budowa, dzięki czemu cała konstrukcja cechuje się bardzo dużą elastycznością, zwłaszcza pod względem liczby stosowanych w niej rdzeni. Bez problemu można w niej, w zależności od rynkowych potrzeb wykonać zarówno procesory dwu-, trzy-, cztero-, sześcio- jak i ośmiordzeniowe. Co ważne, wszystkie typy procesorów, niezależnie od liczby rdzeni, będą monolityczne, a nie jak w niektórych czterordzeniowych układach obecnej generacji łączone we wspólnej obudowie.
Rodzina nowych procesorów zawiera trzy modele:
CORE i7 920
CORE i7 940
CORE i7 EXTREME EDITION 965
Każdy z procesorów wykonany jest w technologii 45nm i posiada cztery rdzenie, które dzięki zaimplementowaniu technologii Hyper Threading są w stanie obsłużyć łącznie do ośmiu wątków programowych. Wszystkie łączy również identyczna ilość pamięci cache (po 256kB pamięci cache L2 na każdy z rdzeni i 8MB pamięci cache L3 współdzielonej pomiędzy wszystkie rdzenie) oraz zintegrowany trzykanałowy kontroler pamięci DDR3 (według informacji dostarczonych przez Intela każdy z procesorów oferuje obsługę pamięci DDR3 o taktowaniu do 1066MHz włącznie).
W przyszłym roku Intel wprowadzi proces 32 nm i wtedy Core i7 pokażą się w nowych odsłonach. W nowych procesorach każdy rdzeń może jednocześnie przetwarzać dwa wątki, co daje możliwość sumarycznego obsłużenia 16 różnych wątków na pojedynczym układzie. Oznacza to, że Intel wrócił do technologii współbieżnej wielowątkowości, znanej we wcześniejszej generacji układach Pentium 4 pod nazwą Hypher-Threading.

intel_i7_backZastosowanie w Nehalemie nowej magistrali systemowej i wbudowanie w CPU kontrolera pamięci oznaczają, że nowy procesor potrzebuje nowej podstawki, która zastąpi obecnie używane gniazdo LGA775. Taka podstawka została już skonstruowana i nosi oznaczenie LGA 1366. Będzie ona stosowana w procesorach desktopowych.
W Core i7 wprowadzono także znane z notebooków dynamiczne zarządzanie zasilaniem. Nosi ono nazwę Nehalem Turbo Mode. Co ważne, cały system zasilania jest bardzo elastyczny. Każdy moduł procesora, chodzi tu zarówno o same rdzenie, jak i pozostałe jednostki, takie jak np. pamięć cache L3 czy systemy I/O takie jak kontroler pamięci RAM bądź QPI, są zasilane oddzielnie.

Jedną z najważniejszych nowości w Core i7 jest wbudowanie w jego strukturę kontrolera pamięci RAM. Podobne rozwiązanie jest obecnie stosowane w układach firmy AMD. Wbudowany kontroler pamięci eliminuje przy dostępie do danych pośrednictwo układów chipsetu płyty głównej i stosunkowo wolnej magistrali FSB - ma to szczególne znaczenie w wypadku maszyn wieloprocesorowych, gdyż poszczególne kości nie blokują sobie nawzajem dostępu do będącej dla nich w tym wypadku wąskim gardłem magistrali systemowej. Co ważne, wbudowany w Nehalema kontroler pamięci obsługuje pamięci DDR3 (zarówno DDR3 800, 1066 i 1333 MHz) w sposób jedno, dwu, trzy lub czterokanałowy..

 

Free HotSpots

Serwis CB Radio

cb_radio


Projektowanie stron

portal_logo

GPS dla wszystkich

moving_map

Portal Demo

uniwer