Start Systemy Windows NT (New Technology)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Sunker Elite One

Sunker Elite One

 Nasza cena 
YOSAN PRO-110

YOSAN PRO-110

 Nasza cena 
ONWA K6122

ONWA K6122

 Nasza cena 
Midland 278

Midland 278

 Nasza cena 
 
Albrecht AE 4200

Albrecht AE 4200

 Nasza cena 
ALAN 199A

ALAN 199A

 Nasza cena 
ALAN 48 PLUS

ALAN 48 PLUS

 Nasza cena 
TTI TCB-881 DSS

TTI TCB-881 DSS

 Nasza cena 
Alan 109

Alan 109

 Nasza cena 
Harry III ASC

Harry III ASC

 Nasza cena 
Johnny III ASC

Johnny III ASC

 Nasza cena 
Alan 78 plus

Alan 78 plus

 Nasza cena 
...
Uwaga
  • Deklaracja prywatności

    Ta strona internetowa wykorzystuje cookies w celu zarządzania uwierzytelnianiem, nawigacją, oraz innymi funkcjami. Korzystając z naszej strony internetowej, zgadzają się Państwo, że możemy umieścić te typy plików cookie na Waszym urządzeniu.

Windows NT (New Technology)

Spis treści
Windows NT (New Technology)
Strona 2
Strona 3
Wszystkie strony
Windows_NT_3.1_logoJest to sieciowy system operacyjny firmy Microsoft, produkowany z myślą o wydajnych komputerach i zastosowaniach w przemyśle. W systemie Windows NT (wersja 4.0 oraz wersja 5.0) postawiono przede wszystkim na niezawodność systemu i bezpieczeństwo, oferując sprawdzony i bardzo wygodny interfejs użytkownika pochodzący ze środowiska Microsoft Windows 95 oraz pełną 32-bitowość. Łączy w sobie łatwość użycia i funkcjonalność Windows 95 z niezawodnością i bezpieczeństwem Windows NT.
Dzięki temu użytkownik otrzymuje najbardziej intuicyjny i skuteczny system operacyjny dla komputerów biurowych, przeznaczony do zastosowań biznesowych. W połączeniu z pełnym bezpieczeństwem danych oznacza to wyższą produktywność i zredukowanie czasu przestojów stacji roboczych

winnt40Windows NT 4.0Wadą systemu jest słaba obsługa urządzeń i zaawansowany system plików NTFS niekontatybilny z urządzeniami używającymi Windows 95/98. Problematyczna jest również instalacja systemu, należy z góry wiedzieć jakim urządzeniom przysługują określone przerwania gdyż system nie wykryje tego automatycznie tak jak to ma miejsce w systemie Windows. Pod wspólną nazwą Windows NT funkcjonują w zasadzie dwa różne produkty - Windows NT Serwer będący systemem operacyjnym przystosowanym wyłącznie do obsługi sieci komputerowych oraz Windows NT Workstation który jest systemem skierowanym dla bardziej wymagających użytkowników potrzebujących wydajniejszego i bardziej stabilnego systemu niż Windows 9x.
Windows NT Workstation

Łączy w sobie łatwość użycia i funkcjonalność Windows 95 z niezawodnością i bezpieczeństwem Windows NT. Dzięki temu użytkownik otrzymuje najbardziej intuicyjny i skuteczny system operacyjny dla komputerów biurowych, przeznaczony do zastosowań biznesowych. W połączeniu z pełnym bezpieczeństwem danych oznacza to wyższą produktywność i zredukowanie czasu przestojów stacji roboczych. Windows NT Workstation charakteryzuje się doskonałą stabilnością oraz bezpieczeństwem pracy aplikacji. 16-bitowe programy mogą działać w oddzielnym obszarze pamięci, gwarantując pełną ochronę przed kolizjami między aplikacjami 16- i 32-bitowymi. Kluczowy kod systemu operacyjnego, sterowników i urządzeń oraz danych jest w pełni chroniony przed działającymi programami. Zgodność z architekturą Intel oraz RISC zapewnia elastyczność obsługi platformy sprzętowej. Wielozadaniowość z wywłaszczaniem wszystkich 16- i 32-bitowych aplikacji skraca czas odpowiedzi programów po zleceniu zadania przez użytkownika. Obsługa 15 protokołów sieciowych sprawia, że Windows NT Workstation jest najbardziej elastycznym i uniwersalnym systemem operacyjnym w środowiskach sieciowych. Do stałej kontroli stanu pracy służy Monitor Wydajności, który jest wbudowany w Menedżera Zadań. Aby mieć możliwość sprawdzania, jakie zdarzenia są kluczowe dla działania systemu, program Monitor Zdarzeń prowadzi stały zapis wszystkich zdarzeń i pozwala na ich podgląd - także zdalnie poprzez sieć. Profile umożliwiają użytkownikom i administratorom przenoszenie się między poszczególnymi komputerami, a wielu użytkowników może jednocześnie używać tego samego komputera przy zachowaniu własnych, bezpiecznych konfiguracji. Windows NT Workstation zawiera wbudowane sterowniki i programy monitorujące do obsługi urządzeń dodatkowych, zwiększających komfort i bezpieczeństwo pracy (UPS, napędy pamięci taśmowych i inne).


Windows NT Server

Microsoft Windows NT Server 4.0 jest zaawansowanym, wielozadaniowym systemem operacyjnym. Łatwość jego użycia, elastyczność, rozszerzone usługi komunikacyjne sieci Internet i intranet spełniają wszystkie wymagania dzisiejszych zastosowań biznesowych i zapewniają solidny fundament sieciowy na przyszłość. Wprowadzone do systemu Windows NT Server 4.0 kreatory administracyjne podpowiadają operatorom systemu sposób wykonywania najczęstszych operacji. Bezpośrednia integracja z serwerem Internet Information Server (IIS) oraz dołączenie programów Index Server, Internet Explorer, a także narzędzi do edycji i zarządzania Front-page sprawiają, że Windows NT Server 4.0 stanowi jeszcze mocniejszą platformę dla sieci Internet/intranet niż poprzednie wersje. Wzbogacony o pakiet Option Pack oferuje zupełnie nowe i niespotykane dotąd możliwości w zakresie Inter- i intranetu. Windows NT Server 4.0 gwarantuje integrację na jednej platformie serwerów poczty elektronicznej, plików, baz danych i komunikacji. Działa z NetWare, Uniksem oraz z komputerami IBM typu mainframe. Co więcej, przy obsłudze ponad 5000 platform sprzętowych system Windows NT Server 4.0 będzie działał na większej liczbie platform niż trzej poprzedni konkurenci razem. Jest zgodny ze wszystkimi obecnymi protokołami sieciowymi: TCP/IP, IPX/SPX, NetBEUI, AppleTalk, DLC, HTTP, SNA, PPP i PPTP. Biorąc pod uwagę zgodność z oprogramowaniem klientów, jest on najbardziej elastycznym z dostępnych systemów operacyjnych - pracuje z takimi systemami, jak: Windows 3.x/95/NT Workstation, IBM OS/2 i Mac OS. Usługa katalogowa Windows NT Directory Service (NTDS) może obejmować ponad 25 000 użytkowników w domenie i setki tysięcy użytkowników w firmie. Niezależnie od tego, jak scentralizowana czy zdecentralizowana jest organizacja, usługa NTDS pozwala skonfigurować katalog adresowy dokładnie odpowiadający wymaganiom i zapewniający pełne zarządzanie zasobami, usługami i aplikacjami

Cała rodzina systemów 3x i 9x przystosowana jest na komputery wykorzystujące procesory typu CISC, natomiast Windows NT przystosowany jest zarówno do architektury CISC jaki i bardziej wydajnej RISC. System Windows NT w wielu dziedzinach przewyższa inne systemy operacyjne (z Windows 95/98 na czele).

Korzyści:

Stabilność - można na nią narzekać (istnieje wiele systemów stabilniejszych od NT), ale prawda jest jedna: NT jest najstabilniejszym systemem z rodziny Windows. Jeżeli sprzęt jest sprawny, system (po zastosowaniu wszystkich środków bezpieczeństwa, poczynając od najnowszego Service Packa a kończąc na najświeższych hot fixach) nie ma prawa (teoretycznie) zawiesić się. Jeżeli nawet padnie jakaś aplikacja, jej zgon nie będzie miał wpływu na wszystkie inne pracujące w tym momencie - nawet na chwilę nie zatrzymają się. Taki poziom "niezawieszalności" nieznany jest użytkownikom innych wersji systemu Windows.
Przenośność - choć w tej chwili poważnie ograniczona (z dotychczas obsługiwanych platform Intela, Alphy, MIPSa i PowerPC zapowiadana jest obsługa jedynie Intela i Alphy), pozwala na pracę z tym samym środowiskiem graficznym na komputerach o różnej architekturze, a czasem nawet na uruchamianie tych samych aplikacji (często bez konieczności rekompilacji - poprzez emulację procesora Intela). Skalowalność - system Windows NT robi znacznie lepszy użytek z porządnego sprzętu, niż jego mniejsi bracia. Jest jedynym systemem w rodzinie Windows obsługującym ponad jeden procesor. Dzięki dość skomplikowanemu systemowi zarządzania pamięcią potrafi przyspieszać nawet przy rozszerzaniu pamięci ponad 256MB.
Wielozadaniowość - o ile uruchamianie wielu aplikacji pod kontrolą Windows 95 to dopraszanie się kłopotów, to taka działalność w Windows NT jest normalną praktyką. NT bezbłędnie obsługuje setki wątków jednocześnie, rozdzielając je między wszystkie dostępne w systemie procesory. Jedyna niemiła cecha to zawieszanie wielozadaniowości przy każdym odwołaniu do pliku wymiany; problem ten można zredukować stosując dyski SCSI i usunąć instalując więcej pamięci operacyjnej.Bezpieczeństwo - aczkolwiek NT w praktyce nie jest aż tak bezpiecznym systemem, to jednak kontrola dostępu do plików, audyty, zabezpieczenia przed atakami z sieci i stabilność jądra systemu czynią NT znacznie trudniejszym do "złamania" systemem niż pozostałe wersje Windows. Często jednak niestety bezpieczeństwo systemu poprawiają jego błędy - gdy superstabilne serwery stoją już otworem dla hackerów, serwer pracujący pod NT ciągle się opiera... ponieważ zawiesił się. ;-)
Wydajność - chociaż jedynie w bardzo poważnych zastosowaniach, to jednak NT potrafi być szybszy od swych młodszych braci. W pełni 32-bitowa architektura systemu i system plików NTFS potrafią zapewnić oprócz większego bezpieczeństwa również znacznie szybszą pracę. Niestety, wiele prostych aplikacji nie może skorzystać z tych możliwości. Pełna implementacja Win32 API - Windows NT 3.1 był pierwszą implementacją interfejsu programisty Win32 API i dlatego Windows NT cały czas wyprzedza Windows 95/98 w jakości tej implementacji. W przeciwieństwie do Windows 95/98 i dość już podstarzałego Windows NT 3.1, NT 4.0 zawiera wszystkie udokumentowane funkcje Win32 API, zarówno w wersji Multibyte, jak i UniCode (Windows 95 i 98 obsługują jedynie kilkanaście funkcji w wersji UniCode). Daje mu to przewagę w zastosowaniach wymagających obsługi wielu języków, grafiki trójwymiarowej i kontroli bezpieczeństwa.

Problemy:

Wymagania sprzętowe - zapomnij o uruchomieniu tego systemu na komputerze klasy Pentium 100 z pamięcią 16MB. Da się, ale praca na takim komputerze jest straszna. Rozsądne minimum to komputer klasy PR-166 i co najmniej 48MB pamięci RAM.
Wybredność - nie wiem, czy to wada, czy zaleta, ale Windows NT jest bardzo wybredny na punkcie sprzętu i wymaga naprawdę niezawodnych komponentów. Ze względu na tę cechę świetnie nadaje się do testowania niezawodności wszystkich elementów komputera. Może jednak okazać się, że Twój komputer świetnie pracuje pod wszystkimi systemami z wyjątkiem NT, który wykłada się np. z błędem pamięci (pamięć jest bardzo częstą przyczyną komunikatów "STOP" w Windows NT).
Wydajność - nawet, jeśli skompletowałeś już superwydajny komputer, w większości przypadków Windows NT będzie pracował tak samo szybko lub wolniej, niż Windows 98. Niestety, jest on znacznie bardziej skomplikowany i proste jednowątkowe aplikacje nie zajmujące wiele pamięci będą wolniejsze. Dopiero skomplikowane, wielowątkowe aplikacje korzystające z olbrzymich przestrzeni pamięci operacyjnej będą działały szybciej pod kontrolą NT (a dodatkowo będą mogły skorzystać z zainstalowanych dodatkowych procesorów).
Sterowniki - czysty komputer (bez drukarki, skanera, dużego monitora czy karty dźwiękowej) nie będzie miał żadnych problemów z obsłużeniem Windows NT. Problemy pojawią się dopiero w momencie dodawania urządzeń. Jako użytkownik NT musisz się przyzwyczaić do kupowania sprzętu pod kątem dostępności sterowników do systemu, a nie pod kątem ilości bajerów czy niskiej ceny. Karta dźwiękowa powinna być zgodna z Sound Blasterem 16, drukarka z produktami firm Hewlett Packard lub Epson (i na pewno nie GDI), skaner najlepiej jeśli korzysta z szyny SCSI i jest znanego producenta.
Kompatybilność - wiele programów i gier przeznaczonych dla starszych wersji systemu Windows może nie działać w systemie Windows NT. Szczególne problemy sprawiają programy bezpośrednio odwołujące się do sprzętu - edytory dyskowe, gry, aplikacje korzystające z modemów, skanerów, portów i specyficznych kart rozszerzeń. Zajrzyj na stronę zawierającą listę problemów z kompatybilnością programową.
Brak możliwości aktualizacji Windows 95 - program instalacyjny Windows NT nie przewiduje możliwości aktualizacji systemów Windows 95 i 98. Jeżeli chcesz przesiąść się na NT, musisz zainstalować od nowa wszystkie swoje aplikacje. Ponadto, Windows NT nie obsługuje systemu plików FAT32, więc zarówno partycja zawierająca system, jak i partycja typu primary z której rozpoczynać się będzie ładowanie systemu muszą korzystać z systemu plików FAT16 lub NTFS.
Brak obsługi Advanced Power Management - w przypadku komputerów stacjonarnych to żadna strata, ale w przypadku notebooków uniemożliwia praktycznie wykorzystanie systemu Windows NT. APM nie będzie też obsługiwany przez przyszłe wersje NT - korzystać będą one jedynie z nowszego systemu ACPI.
Opłacalność - jeżeli Twój komputer działa szybko i niezawodnie, nie ma wielkiego sensu przesiadać się na NT - komputer prawdopodobnie zwolni, wszystko trzeba będzie instalować na nowo, niektóre gry i programy nie będą chciały pracować. Co innego jeżeli masz wielkie problemy z dotychczasowym systemem lub kupujesz program lub sprzęt, który musi działać pod kontrolą NT - wtedy myślenie o zmianie systemu ma głęboki sens.

 

Free HotSpots

Serwis CB Radio

cb_radio


Projektowanie stron

portal_logo

GPS dla wszystkich

moving_map

Portal Demo

uniwer